Araç kazaları, yüksekten düşme, iş kazaları gibi durumlarda omurga kırıkları maalesef sık görülür.
Hekiminiz tarafından kırığın yeri ve derecesi tespit edilmelidir. Buna göre tedavi planlaması yapılır. Tedavi edilmeyen omurga kırıkları, ciddi omurilik yaralanmaları ile sonuçlanabilir.

Özellikle boyun ve sırt bölgesinde görülen kırıklar omurilik baskısı oluşturabilir. Bu durumda felçlerin önlenmesi için acil cerrahi müdahale gerekir.  Bu travmalarda önemli olan hızlı teşhis ve erken müdahaledir.

Omurga yaralanmaları nelerdir?

Günümüzün önemli sağlık sorunlarından bir tanesidir. Omurga yaralanmaları genel bir bakışla incelediğimizde daha çok erkek ve genç bireylerin bu hastalıktan etkilediğini görmekteyiz. Nedeni ise daha aktif bir yaşam tarzı daha çok kazalarla mazuriyet ve özellikle dış dünya faaliyetleri yani su sporları gibi faaliyetlerin daha çok olmasıdır. Kazalar ve çarpışmalar sırt ve bel kemiğinde kırılmalara yol açmaktadır. Omurga yaralanmalarının oluşturduğu sorunlar genellikle ağır sağlık sorunları kabul edilir ve ciddi tedavi edilmesi gerekir.

Omurga yaralanmalarının nedenleri nelerdir?

Omurga ve omurilik yaralanmalarının nedenlerine kısaca göz atarsak en sık göreceğimiz şey otomobil kazaları onu takip eden motosiklet kazaları sonrasında yüksekten düşme ve sığ suya atlama gibi nedenleri görebiliriz. Bunlar hastaneye başvurmanın önemli bir çoğunluğunu oluşturmaktadır. Az önce bahsettiğim gibi daha çok genç erkek bireylerde karşılaştığımız durumlardır.

Omurga yaralanmalarında ilk yardım nasıl yapılmalıdır?

Omurga yaralanmaları özellikle araba kazaları, yüksekten düşme gibi sık karşılaştığımız bir durumdur. Bu nedenle kaza yerine eğer profesyonel sağlık ekiplerinden önce ulaştıysanız ya da olaya şahit olduysanız hastanın omurilik yararlanmasının olabileceğini lütfen aklınızdan çıkarmayın. Genellikle boyun ve sırt kırıklıklarında oluşan felçlerin birçoğu uygunsuz sağlık müdahalesi sonucunda gerçekleşmektedir. Sağlık ekipleri profesyonel yardım ile geldiklerinde öncelikle boyun ve sırt kemiklerini stabilize edeceklerdir ve hastayı bu şekilde nakledeceklerdir. Buna eşlik eden sıklıkla kafa travması özellikle şuuru kapalı olgularda unutulmamalıdır. Bizim için hastaya yardım ederken zarar vermemek önemli bir konudur.