Bel fıtığının belirtilerinde bel ve bacak ağrısı, bacakta uyuşma, üşüme ve karıncalanma hissi görülür. Ayrıca yürüme güçlüğü ve işgücü kaybına, ileri seviyede de idrar tutamama, bacakta ileri kuvvetsizlik gibi önemli tablolara yol açar. Tedavinin gecikmesi, sorunun büyümesine veya kalıcı olmasına neden olabilir.

Tedavi Aşamaları Nelerdir?

Cerrahi Tedavi

İleri düzeydeki bel fıtığı rahatsızlıklarında cerrahi uygulama yapılır. Günümüzde, mikrocerrahi ve endoskopik yöntemler (halk arasında kapalı ameliyat olarak da bilinir) bel fıtığı ameliyatlarını çok güvenli ve pratik hale getirmiştir. Hastalar ameliyat sonrasında ağrılarından hemen kurtulmakta, aynı gün yürüyebilmektedir. Yapılan ameliyatların başarılı olma ihtimali %90’ın üzerindedir.  Hastanede yatış süresi ise 1 güne inmiştir. Hastalar birkaç haftalık koruma ve istirahati takiben eski hayatlarına rahatlıkla dönebilmektedir. Şunu unutmamak gerekir bel fıtığı tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Cerrahi Dışı Tedavi

Bel fıtığı sorunu yaşayan her hastanın durumu ameliyat edilecek kadar ciddi değildir. Cerrahi gerekmeyen durumlarda ilaç tedavisi, koruma, kilo kontrolü, bel egzersizleri, gerekirse fizik tedavi programları önemli uygulanmaktadır.