Türkiye’de yaklaşık 1.5 milyon kişinin skolyoz hastası olduğu öngörülüyor.
Özellikle halk arasında omurga eğriliği olarakta bilinen bu hastalık kız çocuklarında daha sık görülüyor.  Skolyoz hastalığı ile ilgili halk arasında farkındalık oluşturmak  adına Kadıköy Belediyesi ve BAU NRŞ (Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi bölümü) ‘’Ağaç Yaşken Eğilmesin Projesi ’’ni gerçekleştirdi.

Kadıköy Belediyesi Kozyatağı Kültür Merkezi Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi’nde düzenlenen konferansa pek çok kişi katıldı.

Konferans BAU NRŞ Omurga Cerrahisi Birimi Başkanı Doç. Dr. Deniz Konya’nın ‘’ Skolyoz hastalığı ve Tedavi süreçleri ‘’ konulu sunumu ile başladı. Daha sonra BAU NRŞ Omurga Cerrahisi biriminden Yrd. Doç. Dr. Zafer Orkun Toktaş soru ve cevap kısmında bu hastalıkla ilgili önemli bilgiler paylaştı. Konferans sonunda skolyoz hastası çocuklara ücretsiz Göztepe Medical Park’ta muayene imkanı sağlandı.

İlki bu sene düzenlenen ‘’Ağaç Yaşken Eğilmesin’’ sosyal sorumluluk projesinin devam ettirmeyi düşündüklerini söyleyen Doç. Dr. Deniz Konya, skolyoz hastalığı ile ilgili daha çok farkındalık yaratmamız gerektiğini bu konuda doktorlara ve ailelere büyük görevler düştüğünü vurguladı.

Kadıköy Belediyesi ve BAU NRS’nin ortak düzenlediği Ağaç Yaşken Eğilmesin Sosyal Sorumluk Projesi bilgilendirme konferansının yanı sıra, maddi durumu olmayan SGK’lı beş hastaya ücretsiz ameliyat ve SGK’lı yirmi hastaya da ücretsiz muayene imkanı vermiştir. Bu kapsamda bize başvuran bir kişi ücretsiz ameliyat edilmiş ve muayene için başvuran on kişi de ücretsiz muayene olmuştur.