Pek çok kişinin sıkça yaşadığı bel ve boyun ağrıları özellikle masa başında çalışanlar için büyük bir sorun teşkil etmekte. 
Masa başında duruş bozukluğu ve saatlerce sabit durmak bel ve boynumuzda farkında olmadan ağrılara ve sorunlara neden olabiliyor.

Ofis içerisinde çalışırken dikkat edeceğiniz birkaç madde sizi bel ve boyun ağrılarınızdan kurtarabilir.

20 Dakikada bir yerinizden kalkın!

Özellikle masa başında çalışan kişiler için 20 dakikada bir yerinizden bir iki dakikalık kalkıp hareket etmelisiniz. Uzun süre aynı pozisyonda kalındığında omurganın maruz kalacağı yük  fazla olacağı için 20 dakikada bir pozisyon değiştirip omurganızı rahatlatmalısınız. Özellikle bilgisayarlarınızı göz hizasına getirerek çalışılması masa başında duruş bozukluğunuzu engellemede önemli bir etkendir.

Ağır cisimleri kaldırırken dikkatli olun!

Ağır cisimleri kaldırırken bel fıtığı oluşan çok hasta vardır. Yerden almak istediğiniz cisme mümkün olduğu kadar yakın durun dizlerinizi kırarak eğilin. Belinizi dizinizi kırmadan kesinlikle öne eğmeyin. Bacaklardan kuvvet alarak dik bir şekilde yükselin.

Herhangi bir ağırlık taşırken ara ara dinlenin.

Masa başında otururken bel kavisinizi dik tutacak şekilde ve omuzlarınız geride oturun.

Omurganın en büyük dostu yüzme!

Özellikle bel ve boyun ağrıları çekenler, bel veya boynunda fıtığı olanlar, boyun düzleşmesi yaşayanlar ve skolyoz hastaları için yüzme sporu en iyi dostunuz.  Yüzme sporu omurga sağlığı için, bel ve boyun ağrılarının azalmasında en güzel sporlardan biridir. Eğer imkanınız varsa kış aylarında da kapalı yüzme salonlarını tercih etmeniz omurga sağlığınız için faydalı olacaktır.